تبلیغات
.:: Beauty Shop PARYA ::. - اثرات زیبایی از دیدگاه دین مبین اسلام
.:: Beauty Shop PARYA ::.
Incredible Prices Because Supreme Makeup
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط مهدی | نظرات ()

گرچه ممكن است مصادیق فطرت و درون خواهی آدمی فراوان باشد، اما در مجموع، از چهار محور اساسی می توان نام برد: خداخواهی، آگاهی طلبی، میل به نیكیها، میل به زیباییها.

بنابراین، میل به زیباییها از محورهای اساسی نهاد فطرت آدمی است كه از رهگذر آن، دهها مصداق را می توان بیان نمود. از طرفی همان گونه كه در بیان عناصر هنر گفته شد زیبایی، یكی از عناصر جداناپذیر آن می باشد،...

به این معنا كه هر اثری که زیبایی ندارد، هیچ گاه اثر هنری تلقی نمی گردد و چون میل به زیبایی، فطری است، میل به هنر و آثار هنری نیز، برای آدمی خواهد بود؛ زیرا اثر هنری از عصر زیبایی جدا ناپذیر است. پذیرش فطری بودن هنر ما را به یك اصل مسلم رهنمون می گردد كه هرگز نمی توان مدعی شد ادیان آسمانی و پیام آوران آن با هنر مخالفت كرده اند، چه اساساً دعوت پیامبران در راستای قانون فطرت بوده است.

همان گونه كه حضرت امیر (علیه السلام) در بیان مقاصد پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرموده است: «لیستأدوهم میثاق فطرته .... ویثیروا لهم دفائن العقول»؛ تا پیمان فطرت خداوند را بازپردازی كنند و دفینه های خرد را برای آنان (مردم) برافشانند.(نهج البلاغه، تحقیق صبحی صالح، خطبه اول).

بنابراین، برای باز یافتن دیدگاه اسلام به عنوان «جامع و مكمل ادیان آسمانی» در مورد هنر، نمی توان به پیشینه مردود بودن آن باور داشت. افلاطون در جایی می گوید: «روح انسان در عالم مجردات قبل از ورود به دنیای حقیقت زیبایی و حسن مطلق، خیر و نیكی را بدون پرده حجاب دیده است. پس در این دنیا چون حسن ظاهری و نسبی و مجازی را ببیند از آن زیبایی مطلق كه سابقا درك نموده یاد می كند، غم هجران به او دست می دهد و هوای عشق او را بر می دارد».
وی در این بیان، به فطرت نظر دارد.

و به گفته سعدی:

پیش از آب و گل در دل من مهر تو بود ***با خود آوردم از آن جانه به خود بربستم


اثرات زیبایی و هنر را این گونه می توان بیان نمود:
رسایی هنر در بیان مقاصد:
هنر با بهره گیری از ذوق و خلاقیت آدمی از چنان لطافت و نرمی ای برخوردار است كه با استفاده از آن به راحتی تمام می توان عالیترین مقاصد را بیان نمود، كاری كه اگر هنر به مدد آدمی نیاید، براستی در پاره ای از مواقع سخت و دشوار می نماید. شعر و هنر، زیباترین قالب برای همه پیامها نوین و مایه گسترش و نفوذ این پیامها تا هر سوی خطه دلها و جانهای انسانی است.

شاهد قرآنی:
قرآن برای آن كه حقیقت شرك و فرایند آن را در سقوط آدمی در سخت ترین جایگاه ممكن نشان دهد. چنین آورده است: «و من یشرك بالله فكانما خرّ من السماء فتخطفه الطیّر او تهوی به الریح فی مكان سحیق» (حج/31)؛ هر كس به خداوند شرك ورزد، گویی از آسمان افتاده و پرنده ای او را در ربوده، یا تندباداو را به جایی دوردست در انداخته است.

شاهد شعری:

سعدی حكیم سخنور پارسی با استفاده از شعر و رسایی آن و با بهره گیری از صنعت تشبیه و تمثیل، پیام بلندی را در دو بیت زیر آورده است:
بنی آدم اعضای یكدیگرند *** چو در آفرینش زیك گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار *** دگر عضوها را نماند قرار

(این شعر سعدی برگرفته از روایت نبوی (صلی الله علیه و اله) است.رسول الله (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «مثل المومن فی توادهم و تراحمهم كمثل الجسد اذا اشتكی بعضه تداعی سائره بالحرو الحمی»؛داستان انسان های باایمان در مهربانی و مهرورزی به یکدیگر همانند پیکر انسان است که در بیماری و ناراحتی یک عضو سایر اعضاء با شب بیداری و تب با او همدردی می کنند.(بحارالانوار، ج 61، ص 150). در رسایی آن همین بس كه زینت بخش سر در سازمان ملل متحد شده است.
نكته اساسی دیگری كه در رسا بودن اثر هنری نقش دارد، عدم رهیافت استدلال و برهان و پیچیدگیهای عقلانی ویژه آثار علمی در آن می باشد. به این خاطر گفته اند كه زبان علم و فلسفه، زبان ویژه برخی از مردم است، در حالی كه در اثر هنری، فهم آن برای همگان میسر می باشد.

پذیرشمندی بیشتر هنر:

در بین روشهای پذیرفته شده برای رساندن پیام، آن كه بیشتر از همه مورد توجه است، استفاده از روش غیرمستقیم است. در متون دینی هم بسیار به این روش توجه شده است؛ آن جا كه امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) برای بیان خطای پیرمرد، وضو می سازند و او را به قضاوت می خوانند پیداست كه اگر روش غیر مستقیم با بهره گیری از اثر هنری همراه باشد، تأثیر آن دو چندان خواهد بود. امام صادق (ع) می فرماید: «كونوا دعاه الناس باعمالكم و لاتكونوا دعاه الناس بالسنتكم(بحارالانوار، ج 5، ص 198)؛ با رفتارتان مردم را (به دین) دعوت کنید نه با زبانهایتان.
قرآن در بیان مقاصد خود، به یادكرد قصص تفكر آمیز و عبرت آموز پرداخته است و می فرماید: «فاقصص القصص لعلهم یتفكرون» (اعراف/176)؛ پس داستانها را حكایت كن! شاید كه (در آنها) بیندیشند. «لقد كان فی قصصهم عبره لاولی الالباب» (یوسف/111)؛ به حقیقت كه در داستانهای آنها برای خردمندان،درس عبرتیاست.

بدیهی است كه گزینش قرآن به عنوان معجزه پیامبر (صلی الله علیه و آله) از سوی خداوند به منظور پذیرش پیام الهی از طریق هنر قرآن بوده است. چنان كه تاریخی بخوبی گواهی داده است كه بخش عظیمی از سهم پذیرش اسلام توسط مشركان - خصوصا در اوائل بعثت - بر عهده هنر گفتاری قرآن بوده است. هم اكنون نیز، تهاجم فرهنگی كه خطر آن كشورهای اسلامی و غیراسلامی را مورد تهدید جدی قرار داده عمدتا در مایه های هنری - فیلم، سینما و ویدئو و غیره - انجام می گیرد. تكیه بر پدیده های هنر در شبیخون فرهنگی بیشتر به این خاطر است كه پذیرش پیام، هر چند كه ضداخلاق باشد، از راه هنر آسانتر انجام می پذیرد؛ زیرا تأثیر آن؛ غیرمستقیم است.

هنر ، زبان جهانی:

از جمله موانع اساسی بر سر راه انتقال فرهنگها تفاوتهای زبانی است كه ارتباط با دیگران، بجز از راه فراگیری زبان ممكن نمی باشد. از این رو، مقوله های هنری بیانی نیز، كه بر گفتار تكیه دارند، از چنین محدودیتی برخور دارند؛ اما برخی از هنرها چنین نیستند و براحتی قابل انتشار می باشند. هنرهایی كه با كِلك توانا و انگشتان جادونمای آدمی به ظهور می رسند - نظیر نقاشی، مجسمه سازی، كاشیكاری، گرافیك، عكاسی و نیز برخی هنرهای نمایشی همانند سینما تئاتر و هنرهای آمیخته با صنعت - بدون كوچكترین محدودیتی قابل انتشار در میان تمام فرهنگها و ملتها می باشند. مسابقات جهانی، جوایز بین الملی، وجود سازمانهای تشویق كننده نسبت به آثار هنری، حكایت از بین الملی بودن زبان هنر دارند. به همین خاطر اگوست كنت با اعتقاد به این كه هنر، زبان بین الملی است، اصرار دارد كه تمام كودكان باید نقاشی و موسیقی را فرا گیرند.

ماندگاری هنر:

همه آنچه از آنها سخن گفته شد، از جمله عواملی هستند كه هنر راه ماندگار می سازند. بسیاری از صاحبان اندیشه، افكار بلند خود را به این منظور در قالب یكی از مقوله های هنر ارائه كرده اند. یكی از دلایلی كه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و اله) و نیز اهل بیت (علیهم السلام) به شعر و شاعران درست اندیش، توجه تام داشته، در حوادث مهم از ایشان كمك می خواستند توجه به ویژگی ماندگاری شعر بوده است.

در جریان حادثه غدیر، پیامبر (صلی الله علیه و اله) از حسان بن ثابت خواست تا درباره آن، شعر بسراید كه شعر وی امروز یكی از دلایل تاریخی غدیر خم در ولایت حضرت علی (علیه السلام) است. ترنم سیدالشهداء (علیه السلام) به اشعار مختلف در حادثه كربلا نیز، در همین راستا ارزیابی می شود كه از جمله، اشعار زیر است كه در روز عاشورا به هنگامه نبرد، زمزمه می داشتند:

القتل اولی من ركوب العار *** والعار خیر من دخول النار
ان كان دین محمد لم یستقم *** الا بقتلی فیا سیوف خذینی
انا الحسین بن علی ... *** امضی علی دین النبی

ترجمه: کشته شدن از ننگ پذیری بهتر است. و ننگ و ذلت از ورود به دوزخ بهتر است.

اگر دین حضرت محمد (ص) جز با کشته شدن من برپا نمی گردد، پس ای شمشیرها مرا دربرگیرید.

من حسین پسر علی هستم که بر اساس دین پیامبر حرکت می کنم.

در این شعرها بخوبی بیان شده است كه نهضت آن حضرت برای حفظ و بقای دین پیامبر (صلی الله علیه و اله) بوده است، نه برای اهداف دنیوی و .... نكته دیگر این است كه شاید ترس حكمرانان ستمگر از شاعران، همواره باعث می شده است كه شعر آنان را پاس داشته، مال فراوان بر ایشان بذل نمایند. به عنوان مثال بهترین شاهدی كه خسیس بودن سلطان محمود غزنوی را به تصویر كشیده، اشعاری است كه در مذمت او سروده شده است:
نبودش ز فضل سخاوت شرف *** نگه داشتی در به سان صدف

خزاین بسی داشت پر از گهر *** ولی زان نشد مفلسی بهره ور

سرعت انتقال پیام به وسیله هنر:

آثار هنری معمولا بسیار سریعتر از هر اثر دیگری در میان مردم جای خود را باز می كنند. البته میزان سرعت و دامنه گسترش ان به میزان برتر آن اثر، بستگی تام دارد. فیلمی كه یك فیلمساز غیر مشهور در منطقه گمنام و با امكاناتی اندك ساخته باشد. در صورتی كه از ویژگیهای یك اثر برتر هنری برخوردار باشد. به سرعت مرزهای شهر و استان و حتی كشور را در نوردیده، در محافل جهانی سینمایی به نمایش در می آید.

براستی كدام اثر علمی، فلسفی به این سرعت مورد توجه جهانیان قرار می گیرد؟ بی تردید، برگزیدن سلمان رشدی برای نگاشتن كتابی بر ضد اسلام از آن رو، بوده كه طراحان صهیونیست بین المللی، قدرت وی را خلق یك اثر هنری ممتاز در قالب رمان دریافته بودند. حمایتهای مالی كلان انجام یافته پس از نگارش نیز، با باورداشت سرعت اثر رمان در میان ملل دنیا انجام گرفته است.
برچسب ها: زیبایی، حجاب، آرایش، زیبایی از نگاه اسلام، زیبایی و اسلام، لباس اسلامی،
درباره پریا
موضوعات
آخرین مطالب
نویسنده
آرشیو مطالب
لینک دوستان
دیدگاه
آمار از نگاه میهن بلاگ
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :هزینه های باور نکردنی در ازای کار حرفه ای

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار